Jump to content
Sign in to follow this  
יעקב קלא

נחזור קצת אחורה... מה היה היחס ללהט"בים באתיופיה-

Recommended Posts

כידוע, הרבה ממדינות אפריקה הפכו את הלהט"ביות ללא חוקית. אתיופיה לא עשתה זאת, אבל לא נראה שהיא תומכת נלהבת של זכויות להט"ב.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA_%D7%9C%D7%94%D7%98%22%D7%91_%D7%91%D7%90%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%A7%D7%94

אני חושב שבשביל לדבר על הומופוביה בקרב אוכלוסיית האתיופים בארץ, אנחנו צריכים לחזור אחורה ולנסות להבין מה היה באתיופיה? לא קיים (לא מצאתי לפחות) תיעוד שמדבר על היחס של יהודי אתיופיה ללה"טבים באתיופיה, ואתיופים שעלו ארצה לא בדיוק מדברים על זה- אז בואו נדבר על זה בינינו!

מה אתם יודעים על היחס ללהט"בים באתיופיה לפני ההגעה לישראל? האם היחס היה שלילי? ההורים או מכרים אחרים שלכם דיברו על זה מתישהו? שיחות שגלשו לשם? 

אני אתחיל,

אני הבנתי שכל נושא הלהט"ביות היה כל כך טאבו ולא בתודעה בכלל שהרוב פשוט חיו חיי שקר. הם התחתנו, הביאו ילדים והסתירו כל דבר שקשור (כלפי חוץ לפחות). ממישהו אחר הבנתי שמי שכן היה מוצהר היה צריך לשמור על פרופיל נמוך והמשפחה שלו בדרך כלל הייתה מדחיקה את זה. שמעתי גם שאצל נשים זה היה יותר נסלח. 

יעקב.

ואו, אני ממש נלהב לדעת מה נגלה בשרשור הזה!

(הלוואי והיה לי משהו לתרום...)

Guest פנני
זהו שאני לא חושב שזה היה טאבו או מה שלא יהיה .....!שאני חושב שהיו וגם ששיש הומואים .....הם לא היו מכירים את הצעד הזה שיש בהם .....!ופשוט מרוב שזה לא היה מוכר הם היו חיים רגלים זורים עם שאומרים להם המשפחות שלהם !שזה עם להתחתן עם אישה ולהביא ילדים !ובקשר לעכשיו אני אומר שכן במדינות אפריקה זה טאבו .....!מקווה מאוד שיהיה להם טוב ....

זהו שאני לא חושב שזה היה טאבו או מה שלא יהיה .....!שאני חושב שהיו וגם ששיש הומואים .....הם לא היו מכירים את הצעד הזה שיש בהם .....!ופשוט מרוב שזה לא היה מוכר הם היו חיים רגלים זורים עם שאומרים להם המשפחות שלהם !שזה עם להתחתן עם אישה ולהביא ילדים !ובקשר לעכשיו אני אומר שכן במדינות אפריקה זה טאבו .....!מקווה מאוד שיהיה להם טוב .

פנני, תודה על התגובה :)

מדהימה אותי המחשבה הזאת על אנשים שיודעים שיש בהם צד שונה אבל לא יודעים לקרוא לזה בשם, כי זה כל כך לא מדובר.

ההורים שלי עלו לישראל מאיראן.
לא פעם חשבתי מה היה עולה בגורלי לו הם לא היו עולים, לו הייתי נולד שם.
אני משער שאו שהייתי מסתיר את הנטייה הרגשית והמינית שלי ולכן חי כיום חיים שקריים ומסכנים עם אישה אני לא אוהב ועם ילדים שכובלים אותי אליה, או שהייתי אמיץ שחי את האמת שלו, אבל אז או שהייתי צריך להיזהר ולחשב כל צעד שלי, או שכבר מזמן הייתי תלוי בכיכר העיר.

נכון, זה לא בדיוק מה שיעקב שאל, אבל אני מקווה שהוא לא יכעס על זה שחשתי צורך להתבטא :agree: .

הי חברים יקרים בפורום חשוב כל כך,

אני מניחה שבאתיופיה כמו בעוד המון ארצות העולם השלישי ודומיו פשוט לא היתה מודעות לנושא. פשוט "לא היו שם להטבי"ם" .  הכל היה מתחת לשטיח היות ולא דיברו שם על דברים כאלו ועוד יתר מוכרים, והעדה עצמה עדה מאד סגורה אז גם אם היה משהו שהרגיש שונה  אני משערת שהוא לא  ידע להסביר מה זו ההרגשה הזו המוזרה שהוא חש, לא היה אינטרנט וכאלו. הוא בטח חשב שזו סתם הרגשה ואין לה משמעות כי אף פעם לא דיברו על נושאים "כאלו". הם מחוץ לתחום.

ולפי מה שאני משערת היום גם רוב הלהטבי"ם מהעדה צעירים ולא נולדו שם ואינם לא יכולים לשאול את הוריהם על הנושא כי זה נושא שהוא טאבו. כך שמה שהיה באתיופיה בנושא לא בטוח שיש מי שיספר. אולי מעטים מדברים על כך.

ואני איתכם תמיד לכל דבר שתרצו להתיעץ גם אם אני לא מבינה  אמהרית אבל אני אמא ויש לי בן הומו אז אני מבינה בלהיות אמא לבן הומו ואין הבדל בין רגש של אמא.

חיבוק גדול לכם. אתם באמת אמיצים.

Guest alem

הומוסקסואליות היה טאבו באתיופיה ואינו ידוע בקרב האוכלוסייה האתיופית עד עשור האחרון, כיום בערים הגדולות זה כבר אינו טאבו . בילדותי באתיופיה   זכור לי שהיה קיים דבר אחד פנפנטIntersex) אדם שנולד עם שני המינים מכיוון שהוא אינו יכול להסתיר את זהותו המינית מהסביבה שלו לעומת ההומוסקאליות שיכול להדחיק את זה ולהקים משפחה כמו הקודים החברתיים מצפים ממנו. הפנפנט  מנודה מהסביבה ועובר השפלות כל חייו. הכנסייה האתיופית היא האחראית להשפלות ולסבל שאנשים האלה עוברים בגלל שהיא מטיפה לאוכלוסייה שזה קללה אלוהית לרוב גם המשפחה הופכת להיות מנודה. כמו הן גם הקהילה האתיופית בארץ מכירה רק את המושג פנפנט ולא הומוסקסואליות.

כיום ההומוסקסואליות והפנפט ( אינטרסקס) זה לא דבר חדש באתיופיה רק באדיס בירה של אתיופיה חיים כ 30 אלף על פי הסקר של אירגון זכויות האדם משנת 2012.

למרות שהחוק באתיופיה הוא מאסר עד 25 שנים למי שנתפס מקיים יחסי מין הומוסקסואליות, הקהילה בערים כמו אדיס מנהלים חיי חברה כמעט נורמלי רחוק מהחוק  יש מקומות בילוי באזורים כמו פיאסה ( pizza) בולה ( bole ) שאני אישית הייתי נוכח בהם בביקורי האחרון.

https://www.youtube.com/watch?v=PhYKdSPnvJE&hd=1

הומוסקסואליות היה טאבו באתיופיה ואינו ידוע בקרב האוכלוסייה האתיופית עד עשור האחרון, כיום בערים הגדולות זה כבר אינו טאבו . בילדותי באתיופיה   זכור לי שהיה קיים דבר אחד פנפנטIntersex) אדם שנולד עם שני המינים מכיוון שהוא אינו יכול להסתיר את זהותו המינית מהסביבה שלו לעומת ההומוסקאליות שיכול להדחיק את זה ולהקים משפחה כמו הקודים החברתיים מצפים ממנו. הפנפנט  מנודה מהסביבה ועובר השפלות כל חייו. הכנסייה האתיופית היא האחראית להשפלות ולסבל שאנשים האלה עוברים בגלל שהיא מטיפה לאוכלוסייה שזה קללה אלוהית לרוב גם המשפחה הופכת להיות מנודה. כמו הן גם הקהילה האתיופית בארץ מכירה רק את המושג פנפנט ולא הומוסקסואליות.

כיום ההומוסקסואליות והפנפט ( אינטרסקס) זה לא דבר חדש באתיופיה רק באדיס בירה של אתיופיה חיים כ 30 אלף על פי הסקר של אירגון זכויות האדם משנת 2012.

למרות שהחוק באתיופיה הוא מאסר עד 25 שנים למי שנתפס מקיים יחסי מין הומוסקסואליות, הקהילה בערים כמו אדיס מנהלים חיי חברה כמעט נורמלי רחוק מהחוק  יש מקומות בילוי באזורים כמו פיאסה ( pizza) בולה ( bole ) שאני אישית הייתי נוכח בהם בביקורי האחרון.

https://www.youtube.com/watch?v=PhYKdSPnvJE&hd=1

אלם, תודה על התגובה. חשוב שניצור מאגר ידע בנושא והתרומה שלך מבורכת! 

זה מצחיק שהמילה היחידה שתיארה הומוסקסואליות- פנפינט- היא מילת גנאי שמתארת אדם בעל שני אברי מין. אני אישית לא ידעתי את זה. זה מרתק. זאת בעצם התופעה הכי קרובה לנטייה מינית שהיה לה שם ולכן אותה מילה מתארת את שני הדברים.

מעניין גם לראות שהכנסייה האתיופית הייתה כזאת השפעה על האוכלוסייה היהודית שם. זה מראה שהסביבה האפריקאית האחרת שהייתה קיימת באתיופיה (הנוצרים) בהחלט השפיעה על היהודים. כמובן שכל ההשפעות האפריקאיות הללו הובאו ארצה. 

הי חברים יקרים בפורום חשוב כל כך,

אני מניחה שבאתיופיה כמו בעוד המון ארצות העולם השלישי ודומיו פשוט לא היתה מודעות לנושא. פשוט "לא היו שם להטבי"ם" .  הכל היה מתחת לשטיח היות ולא דיברו שם על דברים כאלו ועוד יתר מוכרים, והעדה עצמה עדה מאד סגורה אז גם אם היה משהו שהרגיש שונה  אני משערת שהוא לא  ידע להסביר מה זו ההרגשה הזו המוזרה שהוא חש, לא היה אינטרנט וכאלו. הוא בטח חשב שזו סתם הרגשה ואין לה משמעות כי אף פעם לא דיברו על נושאים "כאלו". הם מחוץ לתחום.

ולפי מה שאני משערת היום גם רוב הלהטבי"ם מהעדה צעירים ולא נולדו שם ואינם לא יכולים לשאול את הוריהם על הנושא כי זה נושא שהוא טאבו. כך שמה שהיה באתיופיה בנושא לא בטוח שיש מי שיספר. אולי מעטים מדברים על כך.

ואני איתכם תמיד לכל דבר שתרצו להתיעץ גם אם אני לא מבינה  אמהרית אבל אני אמא ויש לי בן הומו אז אני מבינה בלהיות אמא לבן הומו ואין הבדל בין רגש של אמא.

חיבוק גדול לכם. אתם באמת אמיצים.

היי אירית. תודה על התמיכה :) אין עלייך!

לגבי מה שכתבת, אני מניח שיש דמיון בין אתיופיה למדינות עולם שלישי אחרות (כמו ש"הצועני" :P כתב לגבי אירן). למרות זאת, אני חושב  שבאתיופיה (אפריקה השחורה לצורך העניין) היו ויש הבדלים מהותיים תלויי תרבות בכל הקשור ליחס ללהט"בים (אני לא אומר שהיה קשה יותר, אך בהחלט היה שונה) . השרשור פה בשביל שנוכל לשמוע עדויות/שמועות בנושא.

נשיקות. 

ניסיתי למצוא קצת מקורות כתובים שאולי יכולים לענות על השאלה. 

אך זו קצת בעיה.....כי לא ממש מצאתי.

אני חושב שהכי פשוט הוא לשאול אנשים שחיו באתיופיה. אולי אחרי הבחינות באוניברסיטה פשוט אלך לאיזה מתנ"ס ברחובות ואשאל את מי ניתן לשאול. 

מצאתי את המחקר-

(רלוונטי לקרוא מעמוד 8 והלאה). 

http://havana.mb-tc.info/academic-contest/2013/2013_idang18.pdf

המחקר סקר את רמת ההומופוביהבקרב 30 אתיופים, מול קבוצת ביקורת של גברים אשר נולדו בארץ והוריהם נולדו בארץ. 

הרעיון היה לנסות למצוא האם יש קשר בין התרבות הפטריאכלית שהגיעה מאתיופיה, ותפיסת 'האידיאל הגברי', לבין הומופוביה.

קראתי עד עמוד 13, כי אני פשוט צריך ללכת לישון.

מקורות קצת יותר היסטורים הקשורים ליהדות אתיופיה ניתן למצוא בארכיון באוניברסיטת ת"א-

http://www.cenlib.tau.ac.il/heb/subLibraries/special_collections/Faitlovitch.shtml

הארכיון כולל את אוסף הכתבים של ד"ר יעקב פייטלוביץ שסקר את יהדות אתיופיה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

אני די בספק אם ניתן יהיה למצוא משהו שקשור לקהילה הלהט"בית באתיופיה.

אגב, היום קראתי את הכתבה שפורסמה על אתיופים/ות ממוצא אתני אתיופי. 

ניסיתי למצוא קצת מקורות כתובים שאולי יכולים לענות על השאלה. 

אך זו קצת בעיה.....כי לא ממש מצאתי.

אני חושב שהכי פשוט הוא לשאול אנשים שחיו באתיופיה. אולי אחרי הבחינות באוניברסיטה פשוט אלך לאיזה מתנ"ס ברחובות ואשאל את מי ניתן לשאול. 

מצאתי את המחקר-

(רלוונטי לקרוא מעמוד 8 והלאה). 

http://havana.mb-tc.info/academic-contest/2013/2013_idang18.pdf

המחקר סקר את רמת ההומופוביהבקרב 30 אתיופים, מול קבוצת ביקורת של גברים אשר נולדו בארץ והוריהם נולדו בארץ. 

הרעיון היה לנסות למצוא האם יש קשר בין התרבות הפטריאכלית שהגיעה מאתיופיה, ותפיסת 'האידיאל הגברי', לבין הומופוביה.

קראתי עד עמוד 13, כי אני פשוט צריך ללכת לישון.

מקורות קצת יותר היסטורים הקשורים ליהדות אתיופיה ניתן למצוא בארכיון באוניברסיטת ת"א-

http://www.cenlib.tau.ac.il/heb/subLibraries/special_collections/Faitlovitch.shtml

הארכיון כולל את אוסף הכתבים של ד"ר יעקב פייטלוביץ שסקר את יהדות אתיופיה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

אני די בספק אם ניתן יהיה למצוא משהו שקשור לקהילה הלהט"בית באתיופיה.

אגב, היום קראתי את הכתבה שפורסמה על אתיופים/ות ממוצא אתני אתיופי. 

היי, rubik's cube

1. הסיבה לפתיחת השרשור הוא החוסר בתיעוד כתוב. אני מסכים איתך שהפתרון האידיאלי הוא לשאול את המבוגרים האתיופים, אך בגלל החשש שבפנייה למבוגרים בנושא הזה והעובדה, שכמו שהיה באתיופיה, גם בארץ הנושא הזה מודחק, אני מרכז את פה את כל מה שכבר ידוע לנו. 

2. קראתי את המחקר (סמינר) במלואו רגע לפני שפתחתי את השרשור והוא מאשרר את עניין חוסר התיעוד. מעבר לזה, כל הנושאים הנוגעים במשבר הגבריות והקשר בין אפליה גזענית להומופוביה מעניינים, אך פחות עוסקים בנושא השרשור.

3. אני סטודנט באונ' תל אביב ומכיר את אוסף פייטלוביץ. אני מאוד פסימי לגבי מציאת חומר שעוסק בהומוסקסואליות, אבל בהחלט אלך לבדוק.

תודה על התגובה.